Jak náročná je stavba lešení?


Lešení je jednou z věcí, kterou potřebuje minimálně jednou v podstatě každý majitel domu. Je totiž potřeba si přiznat, že jednou za čas bude potřeba opravit či znovu natřít fasádu, pokud tedy nechceme, aby náš dům vypadal zanedbaně. Nehledě na to, že poškozená fasáda neposkytuje ani zdaleka tak dobrou ochranu před vnějšími vlivy.

Dnes naštěstí není problém jej sehnat. Jeho montáž je však už jiná záležitost. Mnoho lidí chce ušetřit a říká si, že jej postaví sami. Koneckonců jde jen o jakousi obdobu skládačky – zkrátka spojíme trubky, připevníme na ně prkna, a máme hotovo! Bohužel, tak jednoduchá stavba lešení ani zdaleka není.

i stavba domu vyžaduje lešení

Problém je v první řadě v tom, že jednotlivé díly nejsou zrovna lehké. Ano, dává to smysl, když uvážíme, že musí unést nejen váhu několika lidí, ale také všech potřebných nástrojů a materiálů, jejichž váha také není zanedbatelná. Aby se dosáhlo potřebné nosnosti, musí jednotlivé díly být zkrátka solidní, a tedy i těžké. Je tedy jasné, že jeden člověk sám bude mít potíže s konstrukcí.

A nejen to. V úvahu je nutné vzít i fakt, že smontovat ony díly k sobě také není nic jednoduchého. Často je potřeba, aby jeden člověk utahoval spoj, zatímco druhý drží trubku v potřebné poloze. Jistě, můžeme ji něčím podložit, avšak je jasné, že tato metoda je značně neefektivní.

postavené lešení

Navíc pro začátečníka může být montáž poměrně složitá. Není totiž až tak snadné určit, kam který díl patří a který spoj použít. Navíc utažení je nutné udělat tak pevné, aby celá stavba byla solidní. Nesmíme zapomínat, že na ní budeme muset stát, a to ve výšce i více než 10 metrů. Než tedy na lešení vlezeme, musíme si být stoprocentně jisti, že se pod námi nesesype.

Proto se mnohdy doporučuje, aby si lidé při půjčování lešení zaplatili i jeho montáž a demontáž. Jistě, bude je to stát o něco více, avšak na druhou stranu budou mít jistotu, že na něm mohou bezpečně stát, což je zde to nejdůležitější.

0 komentářů: „Jak náročná je stavba lešení?“