Pokud máme osobní internetovou stránku, pak jistě chceme, aby dobře vypadala a skutečně nás reprezentovala, jak nejlépe to jen jde. Proto také věnujeme mnoho péče tomu, jak vypadá. Někteří z nás však dělají tu chybu, že se zaměřují v tomto ohledu pouze na vzhled a opomíjí další detaily. Jedním z těch, které mají na naše čtenáře velký vliv, jsou gramatika a pravopis.
Jistě, na první pohled se nezdají důležité, avšak byli byste překvapeni, kolik čtenářů odradí pravopisné chyby od toho, aby daný web znovu navštívili. Rozhodně se tedy vyplatí, abychom tomu věnovali pozornost a snažili se i v tomto ohledu být dobří.
Co když ale v pravidlech českého pravopisu nejsme zrovna kovaní? Znamená to, že máme smůlu, i když jsou naše články jinak skutečně dobré? Přeci jen chceme, aby jej četlo co nejvíce lidí. Navíc i v případě, že máme pro jazyk cit, se může snadno stát, že uděláme například neúmyslný překlep. Jak si s tím poradit?
Nejjednodušší je samozřejmě si to po sobě přečíst, a je pravdou že takto odhalíme spoustu nedostatků, nejen pravopisných, ale také stylistických. Často se však stane, že zdaleka ne všechny. Některé nám mohou uniknout. Proto je často doporučováno, aby si majitelé blogů či webových stránek najali beta-readera.
Jedná se o člověka, kterému naše články pošleme, ještě než je zveřejníme. Jeho úkolem je vše pořádně přečíst, opravit gramatické a pravopisné chyby a upozornit nás na ty stylistické. Měl by to být tedy člověk, který se v českém jazyce skutečně vyzná. Samozřejmě je pravděpodobné, že tuto službu nebude dělat zadarmo. Záleží pak na nás, zda budeme ochotni danou částku zaplatit, abychom měli jistotu, že naše příspěvky budou v pořádku, nebo zda to pro nás bude příliš drahé.
Měli bychom však pamatovat, že i v tomto případě je prezentace velmi důležitá, a my se chceme rozhodně ukázat v tom nejlepším možném světle.
0 komentářů: „Proč je vhodné pořídit si pro web beta-readera“